středa 10. srpna 2016

O lidech... a lidech

Není snad člověk, kterému by uniklo tak velké dění, jako je olympiáda v Riu. Spousta z nás se tak najednou ocitá před televizními obrazovkami, sleduje nejrůznější sporty, o kterých jsme ani nevěděli, že existují a žasne nad výkony sportovců, které jsou často až dechberoucí. Komentátoři nás masírují až nepodstatnými informacemi, které se z velké části pocházejí z osobního života sportovců. Bohužel je to to, co chce většina lidí slyšet a uniká jim jedna důležitá skutečnost.

Častokrát se ale zapomíná na to, o čem vlastně olympiáda doopravdy je. Citát samotného Pierra de Coubertaina říká:
,,Duch olympiády není majetkem určité rasy či určitého věku."
Kouzlo olympiády není o tom, kolik zlatých medailí si člověk přiveze zpět domů. Olympiáda ve svých počátcích byla, a doufejeme, že pro spoustu lidí i bude, oslavou a pochopením kulturních rozdílů, společných hodnot a dnešních možností. 

Koncept olympiády dle mého názoru nejlépe vyjadřuje tato fotka:


Tato fotografie byla popsána jako "Kulturní rozdíly na Olympiádě".

V hlavě mi ale zůstaly komentáře k této fotografii, a nejvíce právě jeden.
Nevidím žádné rozdíly. Jsou to dvě ženy, které si užívají společnou hru na jednom místě, v jednom čase. 
Tento komentář má pravdu. Naprostou pravdu. A víte, co se mi líbí? Tato fotografie nebyla zveřejněna na českých stránkách, tudíž komentáře k ní nebyly pouze od českých lidí. A mezi těmi "nejlajkovanějšími" komentáři se objevovaly právě velice podobné komentáře tomu výše uvedenému. Některé se zabývaly sexualizací tohoto sportu, ani jeden však nekomentoval původ či náboženství ani jedné z hráček.  

A co se objevilo v české diskuzi pod podobným obrázkem?


Komentáře plné nenávisti k lidem, jejichž náboženství, mentalitu a pravou povahu znají pouze z médií a názor si na ně utvořili bez jakéhokoliv kritického myšlení.

Byla bych moc ráda, pokud by se víc pozitivních komentářů ohledně kulturních rozdílů a jejich objevovalo i v českých médiích, od českých lidí. Kdyby více lidí, a to nejenom českých, pochopilo, že lidé s jiným náboženstvím a s jinou mentalitou nejsou nutně špatní. Nejsou dokonce ani jiní, než jsme my. Stejně tak jako my tvoří unikátní situaci, kterou pravděpodobně nikde jinde v celém vesmíru nenajdeme. Lidskou společnost


A na závěr bych ráda zmínila poslední obrázek. Technicky jsou Severní a Jižní Korea ve válce. Hranice jsou hlídané a kdo by se tam odvážil jen překročit danou čáru, byl by okamžitě zlikvidován. Co ale říká tato fotografie severokorejské a jihokorejské gymnastky?

Tyto dvě dívky se dokážou přenést přes cokoliv, co jejich země odděluje. A těšit se z toho, co je spojuje – láska ke sportu.


1 komentář: